Jak vybrat dávkovač mýdla?

Používáte tekuté mýdlo na ruce a chcete mít v koupelně designový dávkovač mýdla, který bude hezky vypadat a také bezproblémově fungovat? Z jakých typů dávkovačů můžete vybírat? A na co je dobré si při výběru zaměřit?

Dávkovač mýdla můžete i přimontovat na zeď

Dávkovače mýdla se obecně dělí podle svého umístění na volně stojící, nebo na zeď. Dále je dělíme na automatické (bezdotykové) a manuální (pumpičkové). To, jestli sáhnete po volně stojícím, nebo na zeď, se odvíjí především od vašeho koupelnového nábytku. S tím totiž souvisí velikost odkládacího prostoru pro kartáčky a mýdlo. Rozhodování mezi manuálním a automatickým je pak většinou jasné hned od začátku – do veřejných prostor a firem z hygienických důvodů patří spíše automatické dávkovače, do domácností pak manuální.

Bezdotykový dávkovač mýdla

Do veřejných provozů, jako jsou restaurace či firmy, patří automatické dávkovače mýdla, které díky svému bezdotykovému systému lépe vyhovují moderním hygienickým požadavkům. Společně s bezdotykovými vysoušeči rukou a vodovodními bateriemi tak tvoří funkční celek, který vaši zákazníci či zaměstnanci ocení. Automatické dávkovače mýdla pracují, bez ohledu na svůj tvar, na stejném principu. Vložením ruky pod dávkovač se automaticky spustí mechanismus, který do vaší dlaně vypustí přesné množství tekutiny. Nedochází tak k dotyku pokožky s dávkovačem a navíc předcházíte zbytečnému plýtvání mýdla. Stále více jsou ale automatické dávkovače oblíbené i pro domácí používání, hlavně díky svému elegantnímu vzhledu a jednoduché obsluze.

Bezdotykové dávkovače mýdla


Manuální dávkovač mýdla

Manuální dávkovače mýdla, tzv. pumpičkové, jsou běžnou součástí domácností a často i veřejných prostor, kde dostanou přednost před automatickými (bezkontaktními) dávkovači.

Liší se především svým umístěním – většinou je lze postavit na odkládací prostor, který je součástí umyvadla. Položit ho můžete ale i na poličku nebo skříňku, které jsou součástí koupelnového vybavení. U volně stojících dávkovačů se setkáte s pestrou nabídkou nejrůznějších tvarů a materiálů, přičemž mezi ty nejrozšířenější patří nerez a různé varianty skla. Některé modely jsou ale určené k připevnění na zeď. Takové dávkovače se hodí například i do sprchových koutů k dávkování sprchového gelu, ale i šamponu. Díky tomu ušetříte přímo v prostoru sprchy mnoho místa.

K dávkovačím budete potřebovat samozřejmě i mýdla, a to tekutá, gelová, pěnová nebo krémová.

Designové dávkovače mýdla

Při výběru dávkovačů mýdla se můžete setkat i s designovými kousky. Patří mezi ně například ty ve tvaru LEGO kostky nebo v elegantních nepravidelných liniích. Setkat se můžete i s poměrně netradičními materiály, jako je kamenina, kov nebo kvalitní keramika.

I dávkovač mýdla může působit velmi elegantním dojmem

Na co se zaměřit před samotným výběrem

Než začnete dávkovač mýdla vybírat, zamyslete se nad celkovou koncepcí koupelny. Přemýšlejte, kam dávkovač umístíte a jak snadno se vám bude používat. Čím více detailů budete při výběru jakéhokoliv koupelnového vybavení řešit, tím pohodlněji se budete v koupelně cítit. U koupelnových doplňků navíc platí, že je vybíráte až poté, co v koupelně už máte vanu či sprchový kout, umyvadlo, koupelnový nábytek a případně i záchod či pračku. Až když je koupelna celá hotová, je čas na výběr těchto drobností.